O nás
Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění bylo zřízeno ministerstvem zdravotnictví ČR v r. 1995 za účelem poskytování nadregionální a prvotřídní péče o pacienty s RS a příbuznými chorobami. V r. 2019 centrum získalo od MZ ČR statut Centra vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu a neuromyelitis optica pro dospělé a děti (CVSP pro RS a NMO). Centrum zajišťuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči o pacienty s RS a NMOSD, spolupracuje s dalšími specializovanými centry v ČR a zahraničí. Centrum sleduje přes 3 000 pacientů s těmito závažnými demyelinizačními chorobami CNS, a řadí se tak k předním centrům v ČR umožňujícím časnou diagnostiku a moderní léčbu RS a NMOSD. Pořádá mezinárodní neuroimunologická sympozia, která společně s Jedličkovými dny v Praze představují pravidelné roční kongresy k tématice demyelinizačních onemocnění CNS a likvorologie pořádané v ČR.
V roli diagnostiky onemocnění hraje klíčovou roli vyšetření mozku a míchy magnetickou rezonancí (MR) a vyšetření mozkomíšního moku (likvoru). Centrum využívá laboratorní komplement dostupný na Neurologické klinice zahrnující likvorologickou a elektrofyziologickou laboratoř. Ve spolupráci s ostatními klinikami a ústavy LFUP a FN v Olomouci poskytuje centrum vysoce specializovanou konziliární a superkonziliární péči o nemocné s demyelinizačními chorobami CNS.
Centrum v Olomouci je odborným garantem největší pacientské organizace sdružující pacienty s RS v ČR – Unie ROSKA – Česká MS společnost a regionální sdružení Roska. Centrum pořádá semináře pro pacienty, spoluorganizuje výstavy a podílí se na dalších zájmových aktivitách pacientských organizací.
RS je chronické onemocnění postihující CNS. Neléčené onemocnění způsobuje u většiny pacientů v průběhu 10–20 let závažnou invaliditu. Díky včas nasazené imunomodulační léčbě je u velké části pacientů možné průběh nemoci podstatně zmírnit.
Nemoc postihuje především mladé osoby, manifestuje se nejčastěji mezi 20.– 30. rokem života a je 2x až 3x častější u žen.
Výskyt tohoto onemocnění se v České republice pohybuje okolo 160–200 pacientů na 100 000 obyvatel.