Nezbytná vyšetření

MR je moderní neinvazívní, bezpečná a zcela bezbolestná vyšetřovací metoda, která využívá působení silného magnetického pole. Na rozdíl od CT (počítačové tomografie) nezatěžuje organismus ionizujícím zářením. MR je základní a nezbytnou metodou používanou k diagnostice demyelinizačních onemocnění, po nitrožilním podání kontrastní látky (Gadolinia) lze posoudit recentní zánětlivou aktivitu onemocnění.

Při vyšetření je pacient položen do „tunelu“, který se nachází v prsteci přístroje. Vzhledem k silnému magnetickému poli je nutné odložit veškeré kovové předměty ze svého těla. Vyšetření MR nemohou podstoupit nemocní s kovovými implantáty (kloubní náhrady, kovové cévní svorky, výztuže cév, kochleární/ušní implantáty) nebo kardiostimulátory.

Vyšetření mozkomíšního moku probíhá v likvorové laboratoři Neurologické kliniky ve spolupráci s Oddělením klinické biochemie FNOL. Likvor je čirá, bezbarvá tekutina, která cirkuluje mezi mozkovými komorami, centrálním míšním kanálkem a prostorem mezi mozkem a míchou a jejich obaly. Likvor se získává lumbální punkcí.

Provádí se zpravidla vsedě na lůžku, kdy lékař po předchozí dezinfekci oblasti bederní páteře zavede za sterilních kautel do páteřního kanálu dutou jehlu, kterou odebere vzorek mozkomíšního moku. Mícha končí u druhého bederního obratle a jehla se vpichuje mezi 4.a 5. event. 3.a 4. obratel, takže nehrozí poškození míchy. Ojediněle je možno zavadit o nervový kořen procházející páteřním kanálem, což způsobí přechodnou bolest v dolní končetině.

Jedná se o elektrofyziologickou neinvazivní vyšetřovací metodu, která hodnotí charakter nervových signálů, které vznikají v mozku jako reakce na přesně definované vnější zrakové podněty. Analýza je založena na vyhodnocování času mezi podnětem a odpovědí nervového systému. U RS často nacházíme prodloužení latence vlny P100, které může odhalit klinicky němé postižení zrakové dráhy, především zrakového nervu.

Na vlasatou část hlavy se přiloží malé elektrody. Výstup je připojen k počítači, který zpracovává reakce na zrakové podněty představující střídající se tmavé a světlé pole šachovnice.